piątek, 30 sierpnia 2013

Pomóż dziecku w nowej sytuacji

Jak poprawić adaptację dziecka ?
Kryzys rodziny spowodowany rozstaniem, czy rozwodem to fakt. Nie oznacza to jednak, iż taki stan faktyczny musi zawsze negatywnie oddziaływać na życie naszych dzieci. Niestety jednak uświadomienie sobie tego przez obojga byłych małżonków trwa nazbyt długo. Pomóżmy zatem naszym dzieciom odnaleźć się w tej rzeczywistości.  Pierwotny ostry stres u dzieci z czasem przemija. Rozstanie rodziców może wywołać również negatywne skutki w późniejszej fazie rozwoju dzieci, bądź nawet w dorosłym ich życiu. Dlatego nie należy zwlekać, czekać, należy podjąć działania, które pokarzą dziecku, że nie tylko ustały kłótnie pomiędzy rodzicami, ale dziecko ma również szanse na swój rozwój i większą dojrzałość. Naszym obowiązkiem jest jednak pomóc w tym dziecku.

Dostosowanie do nowej sytuacji - jest to okres w którym, niepodważalną rolę ogrywa umiejętność dziecka w nieskrępowanym komunikowaniu się z obojgiem rodziców, już nie mieszkających razem. 

Poczucie bezpieczeństwa - utrzymanie relacji z dzieckiem, zapewnienie go o tym, że nie zostanie zostawione samo sobie, że tata jest i kocha je i będzie się nim zajmował to podstawa. 


Trudna sprawa - dziecko patrzy, obserwuje i analizuje na swój sposób, uczy się życia poprzez kontakt z tobą, ale nie tylko, patrząc na charakter relacji ojca z matką  wyrabia sobie swoją postawę, mówiąc wprost od zakresu poprawności relacji taty z matką zależeć może poprawność relacji z dzieckiem. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno jest utrzymać poprawne relacje przy np. nieprzychylnych zachowaniach matek względem ojców, jednak należy szukać rozwiązania a w szczególności chronić dziecko przed tym, aby było świadkiem zachowań, których może nie rozumieć i może błędnie analizować. 

Pamiętaj:
  • stawiaj sprawy prosto i czytelnie, ale uważaj na słowa,
  • daj dziecku czas i możliwość poszukania własnej drogi w nowej rzeczywistości,
  • pozwól dziecku pokazywać uczucia, 
  • pokarz dziecku, że nie ponosi winy za rozstanie małżonków,
  • stwórz warunki, aby dziecko mogło kochać obojga rodziców, nie musząc wybierać pomiędzy nimi, da to podstawę do nowej definicji "rodziny" w której tata i mama mieszkają tylko osobno,
  • pozwól dziecku mieć własne zdanie,
  • daj dziecku poczucie własnej wartości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Autor zastrzega sobie prawo moderacji treści komentarza bez podawania przyczyny, w szczególności jeśli pozostaje on w sprzeczności z przepisami prawa bądź może naruszać zasady współżycia społecznego.